A rendezvényfotózás fortélyai

Szerző: | 2023.11.07. | Rendezvényfotózás

Különböző események (szülinapok, bálok, falunapok, színházi előadások, stb.) megörökítése sem egyszerű, ám annál inkább embert próbáló feladat tud lenni (és itt máris párhuzam van az esküvőkkel). A hirtelen változó fényviszonyok alaposan próbára tudják tenni a gépet, és a kezelőjét is.

Egy profi fotós egyáltalán nem (vagy csak bizonyos funkciókat – azokat is elvétve) használ automata üzemmódot. Ennek oka nagyon egyszerű: a gépekbe programozott algoritmus egy hobbifelhasználónak tökéletes lehet, viszont aki komolyabban vagy hivatásszerűen használja a fényképezőt, törekszik arra, hogy a kép valóban megkomponált legyen. Mi fotósok szándékosan készítünk néha túl világos, néha túl sötét képeket is – automatával ez nem menne, mert mindig belenyúlna a képalkotásba…

De térjünk vissza az emberi oldalhoz. Én dokumentarista stílusban fotózom, ez annyit jelent, hogy a rendezvényeken nem kérek meg senkit, hogy így állj, oda nézz, stb., hanem a folyamatosan zajló események egy-egy pillanatát örökítem meg. Persze készül ilyenkor olyan fotó is, ami a képen szereplő számára előnytelen lehet (ez az egyik ok, amiért rengeteg kép készül a helyszíneken). A feldolgozás során a legtöbb esetben ez első ránézésre eldönthető. Természetesen az ilyen képek nem kerülnek nyilvánosságra, nem is próbálok szépíteni rajta, nem ment át a szűrőn, pont. Viszont amelyik fotó érzelmet, állapotot közvetít, egy alap retuson esik át. Ez azt jelenti, hogy beállítom a színeket. A fehér fehér legyen, a kék kék, stb. Picit lesimítom az arcokon és a testeken a bőrt, beállítom a fényeket. Itt jegyzem meg, hogy minden fotósnak megvan a saját stílusa, a mai modern nyelvezetben talán a filter a megfelelő szó erre, de valójában ennél több van emögött. A profi fotós stílusa már a kép ellövésekor jelentkezik (a kompozíciónál), és végig kíséri a képet a kész állapotáig.

Az esküvő is rendezvény? Tulajdonképpen igen. De amíg a színházban homályos lesz egy fotó a közönségről, nem kérik számon rajtad. De ha ugyanez történik mondjuk egy gyűrűhúzásnál. Azt nem magyarázod ki…

Személy szerint minden könnyedebb rendezvényre gyakorlásként tekintek. Játszom a fényekkel, különböző beállításokat próbálok ki. A megszerzett tapasztalatot pedig esküvőkön, vagy későbbi rendezvényeken használom fel. Fejlődni mindig van hová… 🙂